Задати питання Задати питання
flag Судова влада України

Історична довідка

Ленінського районного суду м. Миколаєва.

 

Становлення Ленінського районного суду міста Миколаєва, як такого, нерозривно пов’язане з історією створення Ленінського району міста Миколаєва та судової системи в Україні.

Ленінський район м. Миколаєва був утворений  в 1920 році під назвою Слобідський.

У 1938 Слобідський район перейменований на Сталінський.

У 1961 район перейменований на Ленінський.

Район розташований на сході міста. Межує з Центральним й Корабельним районами.

В зв’язку з втратою більшості архівних документів історія Ленінського районного суду м. Миколаєва була зібрана по крупинкам спогадів працівників, які віддали все своє життя суду.  

На жаль даних про роботу суду до початку Великої Вітчизняної війни не збереглося.

Народний суд Сталінського району відновив свою діяльність після звільнення міста Миколаєва від німецьких загарбників, в травні місяці 1944 року.

В 1944 році суд називався Сталінський та мав чотири ділянки, знаходився за адресою вулиця Громадянська, 16.

З 1948 року районний народний суд підпорядковувався Управлінню Міністерства Юстиції по Миколаївській області.

Архівні справи 1944-1947р. дають змогу встанови прізвища суддів які працювали на той час, це судді - Гордеева, Шатрова, Дорошенко, Ставенко нажаль архівні справи зберегли лише прізвища суддів.

На підставі Указу Президії Верховної Ради СРСР від 30 серпня 1956 року обласне управління Міністерства юстиції було ліквідовано і функції судового управління народними судами були передані обласному суду.

Наприкінці 1961 район міста було перейменовано на Ленінський та відповідно і суд почав працювати під назвою Ленінський районний народний суд м. Миколаєва. В зазначений час працювали судді Минина, Петрик, Лелюк Василь Павлович, Соколова В.Д.

Указом Президії Ради УРСР від 6 жовтня 1970 року було створено Міністерство Юстиції УРСР та відділи юстиції облвиконкому. В зв’язку з створенням відділів юстиції структура і функції обласного суду змінились. 30 грудня 1970 року обласним судом були передані відділу юстиції функції управління і організації народними судами.

 Головою суду до червня 1982 року був Рождествин Іван Андрійович, з червня 1982 року до грудня 1988 року очолював суд Писарук Володимир Віталійович, нині покійні.

 

 

 

В різні періоди суддями Ленінського районного суду м. Миколаєва працювали судді Писарук Володимир Віталійович, Таран Марія Афанасіївна, Міщенко Володимир Іванович, Громакова Наталя Петрівна, Ткаченко Олександр Дмитрович, Самчишина Людмила Олексіївна, Чернявський Анатолій Станіславович, Шаталюк Сергій Дмитрович, Соколенко Віктор Григорович, Лисенко Павло Пилипович, Рябушин Олександр Вікторович, Басанець Тамара Іванівна, Буренкова Катерина Олександрівна, Губачов Володимир Олексійович, Жосан Вікторія Михайлівна, Войтовський Сергій Андрійович, Косяк(Коломієць) Віолета Володимирівна, Димитров Василь Іванович,  Значок Ірина Станіславівна, Івченко Олена Михайлівна, Богатирчук Галина Антонівна.

 

 

 

Старшими секретарями суду працювали Уварова Євгенія Ільінічна,  до 15.08.86 старшим секретарем суду була Чередниченко Лариса Віталіївна, з 18.08.1986 по 10.02.1988 Вігуржунська В’ячеслава Краснославівна, з 10.02.1088 по 28.02.1995 Юдова (Пономарьова) Любов Іванівна,  з 01.03.1995  Поліщук Ірина Олексіївна,  яка працює до сьогодні на посаді керівника апарату суду.

Секретарями суду та секретарями судового засідання працювали – Ткачук Олександра Григорівна, Крутікова Лідія, Болочаєва Ніна, Фаріонова Олена Миколаївна, Романченко Олена,  Малюкіна Валентина, Бабошина Вікторія Володимирівна, Давченко Тетяна Миколаївна, Сацута(Юрлова) Тетяна Григорівна, Баришнікова Тетяна Вікторівна, Кратовська (Надольська) Олена Станіславівна, Недвига Ольга Леонідівна, Княжинська Олена, Алексєєва Світлана, Фаріонова Олена Миколаївна, Сидоренко Лариса Миколаївна, Слюсаренко Інга Миколаївна, Савіцька Ольга Едуардівна, Парасєй Любов Василівна, Хищенко Галина Петрівна, Морозова Світлана, Івчева(Білик) Алла Юріївна, Яковлева Людмила Павлівна.

 

 

Судовими виконавцями працювали Горячева Лідія Костянтинівна, Мінова Любов Василівна, Косолапова Наталя, Зінич Олена, Улякова Світлана Анатоліївна, Скибицька Алена.

В грудні 1988 року наказом № 145 Л від 10.12.1988 року начальника відділу юстиції Миколаївської області головою суду було призначено суддю з багатим життєвим та професійним досвідом – Ткаченко Олександра Дмитровича.

Під час свого керівництва Олександр Дмитрович був принциповим, вимогливим, чуйним керівником. Володів організаторськими здібностями, надав практичну допомогу молодим суддям та іншим працівникам суду. Ткаченко О.Д. неодноразово нагороджувався Управлінням юстиції Миколаївської області, облдержадміністрацією і обласною радою, Апеляційним судом Миколаївської області, ТУ ДСА у Миколаївській області, похвальними грамотами, цінними подарунками, грошовими преміями.

 

Більше сімнадцяти років Олександр Дмитрович очолював Ленінський районний суд м. Миколаєва. Його особистий внесок в розвиток та формування суду важко переоцінити. За вагомий особистий внесок у реалізацію державної правової політики, заслуги в зміцненні законності і правопорядку, високий професіоналізм, Указом Президента України № 34/2006 від 20 січня 2006 року, Ткаченко Олександру Дмитровичу присвоєно почесне звання «Заслужений юрист України».

В квітні 2006 року Олександр Дмитрович вийшов у відставку. Але, й на цей час він зберігає тісний зв'язок з Ленінським судом, підтримує теплі та дружні стосунки з колективом. Навіть перебуваючи у відставці, він залишається повноправним членом колективу, бере активну участь у всіх організаційних та святкових заходах. Судді та працівники апарата суду завжди раді його бачити поряд, з великою пошаною відносяться до нього, цінують його багатий професійний та життєвий досвід

Початок дев’яностих років характеризується новими підходами до проблем законності, правопорядку, охорони і захисту прав і законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Однак, із розвитком суспільного життя, розвивається й судова система. З отриманням Україною незалежності, судова влада перебуває в стані безперервного реформування та розвитку. Збільшується навантаження судовими справами, і, як наслідок, збільшується штатна чисельність суддів та працівників апарата суду. Суди починають відігравати більш значну роль у суспільному житті.

Як і всі суди України, Ленінський суд також пережив складний процес трансформації основних засад судочинства, які запроваджувалися внаслідок демократизації держави та суспільства.

Згідно Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української PCP «Про судоустрій Української PCP», Кримінально-процесуального та Цивільного процесуального кодексів Української PCP» від 17 червня 1992 року № 2464-12 судовий процес проводиться суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря. Народні засідателі участі в судовому процесі не приймають. В зв’язку з відповідними змінами з 1993року Ленінський районний народний суд м. Миколаєва змінює назву на Ленінський районний суд м. Миколаєва.

З початку 2002 року згідно Закону України «Про судоустрій», прийнятому 7 лютого 2002 року, суд мав назву – місцевий Ленінський районний суд м. Миколаєва.

 Заступниками голови суду в різні роки були Таран Марія Афанасіївна, Лисенко Павло Пилипович, Соколенко Віктор Григорович, Губачов Володимир Олексійович (трагічно загинув в 2003році), Жосан Вікторія Михайлівна.

За всю історію існування Ленінський суд завжди був «кузнею кадрів» для судових органів. Свою професійну діяльність Ленінському суді починали багато суддів. Судді Громакова Н.П., Буренкова К.О., Лисенко П.Ф., Івченко О.М., Значок І.С., Чернявський А.С., Войтовський С.А., Коломієць В.В., Крамаренко Т.В. працюють суддями апеляційного суду Миколаївської області.

Шаталюк С.Д. начальник Головного управління юстиції Миколаївської області.

 Міщенко В.І. суддя господарського суду Миколаївської області.

Фаріонова О.М. – працювала в Ленінському районному суді м. Миколаєва секретарем судового засідання на даний час суддя апеляційного суду Миколаївської області.

З початку 2003 року суди стали підвідомчими Державній судовій адміністрації України.

В зв’язку з виходом у відставку голови Ленінського районного суду м. Миколаєва Ткаченко Олександра Дмитровича, обов’язки голови Ленінського районного суду м. Миколаєва з травня 2006 року по 27.09.2007 року виконувала суддя Тихонова Н.С.

28.09.2007 року Рішенням Ради суддів України головою суду призначено Олефіра Миколу Васильовича  професійного суддю та людину з великим життєвим досвідом.

Микола Васильович з 1986 року працював стажистом судді Баштанського районного суду Миколаївської області, а 21.06.1987 року обраний суддею цього ж суду. 09.09.2000 року Указом Президента Украйни № 1054/2000 призначений головою Баштанського районного суду Миколаївській області.

Рішенням Вищої Ради юстиції від 16 травня 2013 року головою суду вдруге призначено Олефіра Миколу Васильовича.

З 2007 року Ленінський суд м. Миколаєва не мав заступника голови суду, рішенням Вищої Ради юстиції від 11 червня 2013 року заступником голови суду призначено Коваленка Ігоря Володимировича.

На сьогоднішній день Ленінський районний суд м. Миколаєва розглядає цивільні, кримінальні, адміністративні справи та справи про адміністративні правопорушення в порядку першої інстанції.

Діяльність суду при здійсненні правосуддя спрямована на зміцнення законності та правопорядку, запобігання злочинам та іншим правопорушенням.

Штат суду складається з 61 особи:

- до складу суду входять 13 суддів:

судді Олефір М.В., Крутій Ю.П., Захарченко Д.В., Беспрозванний О.В. Семерей М.Ф. здійснюють правосуддя по кримінальних та справах про адміністративні правопорушення.

Відповідно до норм КПК України 2012р. судді Беспрозванний О.В., Семерей М.Ф є слідчими суддями.

Судді Губницький Д.Г., Коновець М.С., Кокорєв В.В., Спінчевська Н.А., Тихонова Н.С., Румянцева Н.О., Коваленко І.В. здійснюють правосуддя по цивільних та адміністративних справах.

З метою забезпечення роботи суду по здійсненню правосуддя, узагальнення судової практики та іншої діяльності в Ленінському районному суді м. Миколаєва діє апарат суду. керівником якого є Поліщук Ірина Олексіївна.

До апарату суду належать:

44 державних службовця, з них: керівник апарату – 1, заступник керівника апарату 1, помічників суддів – 13, секретарів судового засідання – 13, консультантів – 3, головний спеціаліст з інформаційних технологій – 1, старший секретар – 1, судові розпорядники – 2, секретарі суду – 9. Один службовець - архіваріус суду, інші працівники: робітник - кур’єр, та 2прибиральниці.