flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вітаємо з Днем української мови та писемності!

09 листопада 2016, 10:29

 

9 листопада наша країна відзначає надзвичайне важливе для нас свято – День української писемності та мови. Це свято було встановлено в 1997 році Указом Президента України на підтримку громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства. Воно спрямоване на підтримку рідної мови, її вивчення, розвиток і популяризацію та водночас демонстрацію її багатства та красоти. Це свято направлене на об’єднання нації на шляху до відродження духовності, формування державності , адже саме рідна мова є найбільшим скарбом для кожного народу, ознакою зрілості громадського суспільства та гідного майбутнього прийдешніх поколінь. 

Цього ж дня православна церква вшановує пам'ять святого Преподобного Нестора-Літописця, який був послідовником видатних творців слов’янської писемності Мефодія і Кирила, і якого називають основоположником письмової української мови. 

Мова – одна із найважливіших ознак нації. Саме вона підтримує національну самосвідомість, любов до рідної землі та повагу до себе. Українська мова увібрала в себе найкращі та найвеличніші здобутки нашого народу. Українська нація має свою могутню класичну літературу, своїх визнаних світовим товариством геніїв: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника. Українська мова визнана однією із найкрасивіших і мелодійніших мов світу. Наша мова має потужний масив писемності, історії та культури, яка нараховує багато тисячоліть. 

Однак історія становлення української мови нараховує багато жорстоких сторінок, впродовж сторіч вона зазнала нищівних утисків та заборон як з боку царської Росії, так і Австро-Угорської імперії. Варто згадати наказ Катерини ІІ про заборону викладати українською мовою в Києво-Могилянській академії (1763 р), закриття у 1817 році Києво-Могилянської академії, як головного центру української культури, дикунський таємний циркуляр царського міністра Валуєва, який заборонив друк книг українською мовою (1863 р), Емський указ 1876 року, численні репресії проти діячів української культури і навіть заборону виголошення церковних проповідей українською мовою. Всього нараховують 22 заборони української мови, 8 з яких – у радянський час. 

Українська мова виборола своє право на існування. Із здобуттям Україною незалежності одним із найважливіших завдань, що постало перед державою, створити умови для розвитку і утвердження української мови як державної. 

Наше ставлення до рідної мови формує ставлення світової спільноти до нас, як до нації. Від нас залежить, якими побачить українців світ. Зберігати і розвивати рідну мову – це будувати незалежну, справді вільну країну, виховувати гідних представників свого народу і пишатися своєю Батьківщиною.