Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
17 вересня 2015 року відбулося засідання Ради суддів України під час якого було обговорено і проголосовано зауваження та пропозицій, які було внесено до Положення про порядок складання іспиту під час проведення кваліфікаційного оцінювання суддів за поданням суддів від судів усіх юрисдикцій.
Тетяна Чумаченкo, член Ради суддів України зазначила, що багатогодинне обговорення і внесення поправок викликано тільки одним – дотриматися букви закону і поставити усіх суддів у рівні умови кваліфікаційного оцінювання. "Тепер все залежатиме від Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Вона буде приймати рішення: враховувати пропозиції і зауваження РСУ, чи відхилити їх, бо законодавчо комісія не зобов"язана прислухатися до рішення суддівського самоврядування", - сказала Тетяна Чумаченко. В Раді суддів прогнозують, що з погодженням усіх документів, кваліфоцінювання суддів реально розпочнеться вже в кінці вересня.
Окрім цього, Рада суддів України відреагувала на затвердження Конституційною комісією Проекту змін до Конституції в частині правосуддя, який вже направлено до Венеціанської Комісії з метою отримання висновку щодо його відповідності європейським стандартам.В Раді суддів переконані, що метою будь-яких змін до Основного Закону мають бути вдосконалення положень Конституції України тапосилення існуючих гарантій незалежності суддів, а не «принципи політичної доцільності» тощо. "Представники судової гілки влади як ніхто інші зацікавлені у реформі судової системи, підсиленні незалежності та зміцненні довіри суспільства, але вважають, що позитивні положення Проекту повністю нівелюються тими положеннями, які суперечать і не відповідають міжнародним стандартам", - зазначається в рішенні Ради судів.
Відтак, з огляду на зміст вказаного Проекту та норми діючої Конституції України і Закону України "Про судоустрій і статус суддів", на думку членів РСУ, виникла нагальна необхідність прийняття Радою суддів України рішення про звернення до Венеціанської Комісії щодо визнання Проекту змін до Конституції України в частині правосуддя, в аспекті зазначених Радою суддів України норм, такими, що не посилюють незалежність суддів та судової влади України.
Рада суддів України вирішила звернутися до Венеціанської комісії, Моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи, Комітету Міністрів Ради Європи, Посольства США з проханням відреагувати на вказаний Проект, у частині правосуддя, як такий, що не відповідає європейським стандартам.
Серед іншого, Рада суддів України вирішила:
- запропонувати Венеціанській комісії включити у висновок щодо перевірки названого Проекту, положення про необхідність включення до нього норми про автоматичне призначення на посаду судді безстроково тих суддів, які були призначені на посаду судді вперше до отримання цим Проектом статусу закону, що вступив у дію;
- запропонувати Венеціанській комісії обов’язково включити у висновок положення щодо неприпустимості звільнення всіх суддів, призначених на посаду судді вперше до отримання цим Проектом статусу закону, що вступив у дію, а також положення щодо неприпустимості призначення таких суддів на посаду судді безстроково, виключно за умови проходження ними конкурсу;
- запропонувати Венеціанській комісії включити у висновок положення про недоцільність кваліфікаційної перевірки суддів (які були призначені на посаду судді вперше до набрання чинності Проектом) для їх призначення чи обрання на посаду судді безстроково, у випадку проходження ними до вирішення такого питання, первинного кваліфікаційного оцінювання на підставі Закону України від 12 лютого 2015 року "Про забезпечення права на справедливий суд".
Слід зазначити, що працювати над проектом звернення до Венеціанської Комісії буде робоча група з членів Ради суддів України та, за згодою, голови судів, які надіслали свої пропозиції.
Також, під час засідання Рада суддів України прийняла рішення про перенесення проведення ХІІІ з"їзду суддів України на листопад місяць. Як зазначила Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, рішення про перенесення з’їзду на більш пізні строки було викликано необхідністю узгодження цілого ряду принципово важливих організаційних питань серед яких і обрання делегатів. "Аналізуючи протоколи (рішення) зборів суддів щодо обрання делегатів на ХІІІ з’їзд суддів України, які надійшли до Ради суддів України станом на 16 вересня, ми встановили, що не всі делегати на з’їзд були обрані з дотриманням вимог частини третьої статті 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" – на альтернативній основі. Не менше, ніж у десяти областях України загальні збори суддів висували делегатів безальтернативно, як наслідок: для проведення з’їзду не вистачає більше ста делегатів при загальній кількості 396 осіб", – наголосила Валентина Сімоненко.
Зважаючи на це, Рада суддів України зобов’язала організаційні комітети в областях провести перевірку протоколів зборів місцевих судів, протоколів зборів суддів щодо обрання делегатів на з’їзд і при встановленні недоліків провести в областях організаційні заходи по призначенню та проведенню зборів суддів місцевих судів та Спільних зборів суддів. Аналогічне рішення стосується голів Верховного Суду України, Вищих спеціалізованих судів, апеляційних, місцевих адміністративних та господарських судів.
Місце проведення заходу не змінилося. З’їзд відбудеться 11-12 листопада (13 листопада – резервний день роботи) у Міжнародному центрі культури і мистецтв (Жовтневий палац) за адресою: м. Київ, вул. Інститутська, 1.