flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики щодо розгляду кримінальних проваджень про злочини, вчинені неповнолітніми, розглянутих в І півріччі 2016 року

Узагальнення судової практики щодо розгляду кримінальних проваджень про злочини,  вчинені неповнолітніми,  розглянутих в І півріччі 2016 року

 

 

 

Велике значення для профiлактики злочинностi серед неповнолiтнiх має процесуальна дiяльнiсть судiв, що здiйснюють провадження у кримiнальних справах. Ефективнi правовi заходи, якi суди застосовують щодо неповнолiтнiх, можуть реально сприяти попередженню вчинення ними нових злочинiв і виправленню пiдлiткiв. Здiйснюючи правосуддя, суди повиннi забезпечити захист гарантованих Конституцiєю України прав i свобод як обвинуваченого неповнолiтнього, так і iнших учасникiв процесу.

 Згідно із статистичними даними за І півріччя 2016 р. в провадженні Ленінського  районного суду м. Миколаєва всього перебували 297 кримінальних проваджень. В тому числі надійшло в звітному періоді 178 кримінальні провадження, на початок звітного періоду в залишку знаходилось 119 кримінальні провадження, закінчено провадженням – 186 справ та залишок на кінець звітного періоду становив 111 справ.

З них, в залишку на початок звітного періоду, знаходилось 5 криминальных  провадження про злочини, вчинені неповнолітніми (що становить 4,2% від залишку) та 7 справ надійшло в звітному періоді (що становить 3,93 % від кількості справ,  що надійшли в даний період).

            Відсоток кримінальних справ про злочини, вчинені неповнолітніми, щодо загальної кількості справ, які перебували у провадженні суду у  І півріччі 2016 року, становить відповідно 4,04 % від загальної кількості кримінальних проваджень.   

         На кінець звітного періоду,  тобто станом на 01.07.2016 року в залишку знаходилось 1 кримінальне провадження відносно однієї неповнолітньої особи.   

Таким чином на вивченні у Ленінського районного суду м. Миколаєва  області всього перебувало 12 кримінальних проваджень відносно неповнолітніх осіб.

 З них – 11 кримінальних проваджень розглянуто, 10 з постановленням вироку та по 1 справі провадження закрито.

Що стосується осіб,  то 13 неповнолітніх осіб засуджено,  щодо однієї особи провадження закрито та відносно однієї особи справа знаходиться в залишку станом на 01.07.2016 року. 

Слід зазначити,  що судове провадження стосовно неповнолітніх осіб  та щодо декількох осіб, одна з яких є неповнолітньою, здійснюється виключно суддями, уповноваженими зборами Ленінського районного суду м. Миколаєва у порядку ст. 18 закону України "Про судоустрій і статус суддів".  Такими суддями обрано голову суду – Олефіра М.В. та суддю – Крутія Ю.П.

    Відповідно до вимог ст. 489 КПК України виклик неповнолітнього здійснюється через його батьків або інших законних представників.

     В судове засідання відносно неповнолітньої особи викликаються його законні представники та представники відповідних служб. 

         Виконання вказаних вимог сприяє всебічному з'ясуванню даних про особу неповнолітнього, виявленню причин і умов, що призвели до вчинення злочину, та дослідженню умов, у яких виховувалися чи навчалися неповнолітні.

Згідно з вимогами ст. 433 КПК України при розгляді справи про злочин, вчинений неповнолітнім, крім обставин, зазначених у ст. 64 КПК, судом з'ясовуються: вік неповнолітнього; стан здоров'я та загального розвитку; характеристика (ставлення до навчання, праці, поведінка в побуті тощо); умови життя і виховання (дані про сім'ю, побутове оточення); обставини, що негативно впливали на його виховання; вплив дорослих підмовників та інших осіб, які втягнули неповнолітнього в злочинну діяльність, а також його ставлення до вчиненого діяння.

Під час вивчення справ, випадків порушення права неповнолітніх обвинувачених  на захист не виявлено.

Неповнолітньому обвинуваченому забезпечується його право на захист, у тому числі шляхом забезпечення обов'язкової участі захисника, як із моменту встановлення факту неповноліття, так і з часу виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою.

Проаналізувавши кримінальні провадження,  по яких обвинуваченими є неповнолітні особи,  встановлено,  що переважну більшість злочинів,  за вчинення яких було засуджено неповнолітніх – це саме корисливі злочини,  передбачені ст.ст. 185, 186 КК України,  хоча є випадки вчинення вказаною категорією осіб злочинів,  передбачених ст.ст. 289, 125, 187, 121, 263, 262 , 190, 296 КК   України.

Наприклад:

-         кримінальне провадження 1-кп/214/16 відносно Кондрушина Данила Андрійовича, якого засуджено за ч. 1 ст. 185 КК України з призначенням покарання у виді 80 годин громадських робіт.

-         кримінальне провадження № 1-кп/489/266/16 відносно Єфремової Катерини Олександрівни за ст. 185 ч.1 КК України з призначенням покарання у виді штрафу в розмірі 850 грн.

    В переважній більшості, а саме відносно 7 осіб було призначено покарання з застосуванням ст.ст. 75, 104 КК України,  з випробуванням. 

Наприклад: кримінальне провадження № 1-кп/489/155/16 відносно Роля Микити Андрійовича,  засудженого за ст.ст. 185 ч.2, 186 ч.2, 69, 70 ч.1 КК України до покарання у виді двох років позбавлення з застосуванням ст.ст. 75,76, 104 КК України з випробуванням на 1 рік.

Реальний строк відбування призначеного покарання було призначено лише у виключних випадку, наприклад, за сукупністю вироків або за вчинення злочинів, що відносяться до категорії особливо тяжких.

При призначенні покарання у вигляді позбавлення волі на певний строк дотримуються вимог ст. 102 КК України.

Наприклад:

-         кримінальне провадження № 1-кп/489/22/2016р. відносно Бєлохатюка Валерія Віталійовича (неповнолітній) за ст. ч.2 ст. 186, ч.2 ст. 185, ч.1 ст. 296, ч.4 ст. 187, ч.2 ст. 121, ч.1 ст. 262, ч.1 ст. 263, ч.3 ст. 185, 70, 70 ч.4 КК України та Сидоренка Олександра Олексійовича за. ч.1 ст. 185, ч.4 ст. 187, ч.2 ст. 289, 70  КК України.  При цьому Бєлохатюку В.В. було призначено покарання у виді 10 років позбавлення волі без конфіскації майна.

Слід зауважити,  що при призначенні покарання неповнолітнім особам,  суддями Ленінського районного суду м. Миколаєва в деяких випадках призначалось покарання нижче від найнижчої межі,  встановленої в санкції статті,  тобто з застосуванням ст. 69 КК України.

 Наприклад:

 - кримінальне провадження № 1-кп/489/55/2016 р. відносно Досмухамбетова Едуарда Руслановича, якого засуджено за ст.ст. 186 ч.2, 69, 71 КК України з призначенням покарання у виді 3 років 1 місяця позбавлення волі, Клейбатенко Ігоря Володимировича за ст.ст. 186 ч.2, 69, 104, 75 КК України з призначенням покарання у виді 2 років позбавлення волі з випробуванням на 1 рік, Вронського Антона Дмитровича за ст.ст. 186 ч.2, 69, 75, 104 КК України у виді 2 років позбавлення волі з випробуванням на 1 рік,  Цукаленко Ростислава Сергійовича за ст.ст. 186 ч.2, 69, 75, 104 КК України у виді 2 років позбавлення волі з випробуванням на 1 рік.

Протягом звітного періоду одну неповнолітню особу було передано на поруки трудовому колективу,  а саме по кримінальному провадженню № 1-кп/489/161/2016 р. відносно Хомік Дарї Дмитрівни за ст. 185 ч.1 КК України, неповнолітню особу було звільнено від кримінальної відповідальності та передано на поруки трудовому колективу Миколаївському базовому медичному коледжу, стеденкткою якого вона являлась. 

Тобто,  відносно 2 неповнолітніх засуджених осіб було застосовано покарання у виді громадських роті;

відносно 1 особи – покарання у виді штрафу;

відносно 7 осіб – призначено покарання у виді позбавлення волі з застосуванням випробування;

відносно 3 осіб – призначено покарання у виді позбавлення волі;

відносно 1 особи провадження закрито та її передано на поруки трудовому колективу. 

Наведені вище дані свідчать про те, що судом найчастіше застосовується покарання у вигляді позбавлення волі та звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням.

Судді під час розгляду кримінальних проваджень про злочини,  вчинені неповнолітніми, дотримуються загальних засад призначення покарання, враховують ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом'якшують чи обтяжують покарання, а також інші обставини, в тому числі передбачені ст. 485 КПК України.

      Таким чином слід відмітити, що судді суворо дотримуються всіх особливостей  судового розгляду справ про злочини, вчинені неповнолітніми особами такі, як участь законного представника обвинуваченого чи представників служби у справах неповнолітніх, порядок виклику обвинуваченого, виділення справи про злочин неповнолітнього в окреме провадження.

       Iз матерiалiв кримiнальних проваджень випливає, що вiковi особливостi неповнолiтнiх значно впливають на мотивацiю їхнiх вчинкiв. Такими особливостями є: недостатнiй життєвий досвiд; схильнiсть до наслiдування; вплив на них оточуючих, особливо дорослих осiб; бажання показати себе самостiйним i намагання звiльнитися вiд контролю та опiки з боку батькiв, вихователiв; в силу свого віку, невірне розуміння таких понять, як смiливiсть, чеснiсть, дружба; неправильна оцiнка конкретних життєвих ситуацiй; недостатнiй розвиток, а iнколи i повна вiдсутнiсть критичного ставлення до своїх вчинкiв, вчинкiв iнших.

      При розгляді кримінальних проваджень відносно неповнолітніх осіб та призначення покарання суддями Ленінського районного суду м. Миколаєва враховуються  вказані особливостi пiдлiткiв (найпоширеніший вік вчинення злочинів неповнолітніми особами 16-18 років).

Узагальнення засвiдчило, що суди в основному забезпечують правильне застосування законодавства у справах про злочини неповнолiтнiх. Разом з тим є випадки, коли суди неналежно виконують вимоги процесуального закону, що визначають умови i порядок розгляду справ про злочини неповнолiтнiх, припускаються помилок при застосуваннi закону про кримiнальну вiдповiдальнiсть неповнолiтнiх та iстотно порушують вимоги кримiнально- процесуального закону, в результаті чого апеляційним судом Миколаївської області було змінено прийняте рішення по справі.

 

Помічник судді Ленінського

 районного суду м. Миколаєва                               С.В. Онуфрієва